Skip to main content

Riadiaca jednotka: Prečo nepodceňovať stav jednej z najdôležitejších častí auta?

| Manworld.sk | Téma

Riadiaca jednotka motora alebo ECU nie je pre bežného človeka žiadny nezvyčajný pojem. Najmä majitelia áut si však význam tejto časti vozidla veľmi dobre uvedomujú. Elektronická riadiaca jednotka v aute preberá reguláciu, riadenie a sledovanie motora vozidla. Moderné riadiace jednotky spolupracujú s digitálnymi mikrokontrolérmi, mikroprocesormi alebo dokonca viacerými CPU.

Platí to však iba za predpokladu, že je riadiaca jednotka motora v dobrom stave a schopná plnohodnotnej prevádzky.

Pre ktoré funkcie je riadiaca jednotka motora dôležitá?

Už zo samotného názvu by sme si mohli základnú funkciu tohto zariadenia odvodiť. Riadenie motora a auta však nie je jediný účel dôležitej riadiacej jednotky motora.

V podstate by sa dalo povedať, že ECU je zodpovedná za odvod výfukových plynov a prítok tých čerstvých. Ide o významnú úlohu motora, pretože ventily sa musia otvárať a zatvárať v presne definovanom čase. To zaručuje splnenie požiadaviek na krútiaci moment a výkon príslušných prevádzkových podmienok a zároveň na čo najnižšiu spotrebu paliva a emisie škodlivín. Riadiaca jednotka má teda väčší význam ako mnohé iné lacné autodiely. Dokonca sa vďaka svojim funkciám stará aj o vašu bezpečnosť.

Aké sú bežné príznaky poruchy riadiacej jednotky?

Len čo dôjde k poškodeniu jednotlivých komponentov jednotky, mali by byť vymenené alebo opravené. Rovnako ako kompletná reaktivácia airbagu, aj kontrola a oprava riadiacej jednotky môže zvýšiť vaše pohodlie a bezpečnosť na cestách.

Keďže riadenie motora je jedným z technicky najnáročnejších systémov vozidla, zohráva ECU úlohu aj pri chiptuningu. S vyladením ECU je možné dosiahnuť lepšie jazdné vlastnosti a vyšší výkon motora prostredníctvom optimalizovaného mapovania. Avšak, keďže ide o bezpečnostný komponent, zmeny by mali vykonávať iba odborníci. Taktiež je potrebné vziať do úvahy všetky platné právne predpisy.

Nakoľko sa porucha riadiacej jednotky motora môže prejaviť veľmi rôznymi spôsobmi, mali by ste o nich niečo vedieť a v prípade potreby na možné varovné signály včas reagovať adekvátnou a hlavne kvalitnou opravou.

Zdroj obrázka:BLKstudio/Shutterstock.com

Prečítané: 335x
Späť hore