
Čo Slovák, to kutil. Myslíte, že toto tvrdenie platí? Pravdupovediac, asi nie na každého. Sem-tam je ale potrebné niečo doma opraviť, pripevniť, zatĺcť alebo prišraubovať. A to holými rukami nikto nedokáže. Ktoré náradie je nutnosťou v domácej dielni?
Šraubovák
Je to asi najčastejšie používané náradie, na ktoré naozaj netreba žiadne špeciálne školenie. Univerzálny šraubovák v dielni je absolútny základ, no sám na všetko nestačí. Bude sa vám hodiť plochý aj krížový v rôznych veľkostiach, aby ste nevhodným šraubovákom nezničili drážky šraubov. Veľmi praktický je šraubovák s vymeniteľnou hlavou, pretože niektoré z jeho nástavcov sa dajú použiť aj v akumulátorovom skrutkovači, respektíve vŕtačke.
Vŕtačka
Určite by aspoň jedna vŕtačka v dielni mala byť. Moderné a obľúbené sú vyššie spomínané akumulátorové vŕtačky, použiteľné v prípade potreby aj ako praktické skrutkovače. Okrem toho je ich výhodou aj fakt, že vďaka integrovanému zdroju energie sa s nimi pracuje ľahšie a lepšie ako s klasickými vŕtačkami napájanými káblom zo siete. K vŕtačke ale odporúčame dokúpiť batériu do páru – zatiaľ čo jedna baterka bude pracovať, druhá sa môže nabíjať. Perfektne tak zabránite prestojom pri práci. Čo sa typov týka, vyberajte podľa potreby – k dispozícii sú bezpríklepové, príklepové, magnetické aj uhlové vŕtačky.
Brúska
Brúsky sú výkonné obrábacie stroje, ktoré dokážu tvarovať drevený masív aj vyhladiť drobné nerovnosti. V dielňach domácich majstrov sa najčastejšie nachádzajú ručné pásové brúsky – buď úzkopásové (šírka pásu do 300mm) alebo širokopásové (nad 300mm). Pásová brúska sa používa najmä na stolárske práce väčšieho či menšieho rozmeru.
Ďalším hojne používaným typom brúsok sú uhlové brúsky, hovorí sa im aj flexy. Používajú sa k rozdeľovaniu rôznych materiálov, k lešteniu a brúseniu povrchov či na odstraňovanie farby. Podľa druhu brúsok sa používajú kotúče s rôznym priemerom – od 100mm až po 350mm (v prípade benzínových brúsok).
Píla
Odjakživa nepostrádateľná vec všade, kde sa pracuje manuálne. Moderné píly sú ale oveľa prešpekulovanejšie ako ich klasické predchodkyne, predovšetkým dokážu materiál opracovať jemnejšie a detailnejšie, to najmä v prípade kmitacích pílok. Pre zložitejšie rezanie, napríklad v prípadoch pokladania podlahy či menších stavieb zase skvelú robotu odvedie okružná píla, ktorá zvládne spracovať dosky aj masív. Podobne sú na tom aj píly reťazové, ktoré dostanete už aj v prevedení s elektromotorom.
Kufrík s vybavením
Odkladať si nástroje do igelitky alebo krabice od topánok je len provizórnym riešením, od ktorého si netreba veľa sľubovať. Kufrík na náradie je oveľa lepším riešením. Umožňuje držať pokope všetky drobné a potrebné, vrátane skrutiek, klincov, náhradných listov do pilky, vrtákov a mnoho ďalšieho.