Skip to main content

Ako zabrániť kontrolou ložísk v práčke jej odstaveniu z prevádzky?

| Manworld.sk | Bývanie

Práčky patria k nevyhnutným elektrickým spotrebičom v každej domácnosti. Ako to už ale u týchto a mnohých iných zariadení chodí, majú svoju životnosť, ktorá sa vplyvom viacerých faktorov skracuje. V prípade práčky patrí k týmto faktorom najmä ložisko, ktoré je náchylné na poškodenie. Množstvo pranej bielizne, ktorej hmotnosť sa v kombinácii s vodou zvyšuje, predstavuje pre ložiská práčky výraznú záťaž.  

Ako sa vyhnúť znehodnoteniu tohto spotrebiča a jeho ložísk bez obmedzenia pri praní?

Poznajte príčiny poškodenia ložísk

Aby ste vedeli poruchu eliminovať a odstrániť, je nutné sa s ňou najskôr zoznámiť. V tomto prípade to znamená, že by ste mali byť oboznámení s možnými príčinami poškodenia ložísk v práčke. Mnohé zariadenia na čistenie našej bielizne sú vybavené lacnými a nekvalitnými ložiskami, čo samozrejme rýchlo vedie k ich poškodeniu.

Bubon pri type práčky s predným plnením je pripevnený k osi otáčania len na jednej strane. V podstate by sa dalo povedať, že sedí v ložisku, ktoré musí niesť ťažký bubon a tým sa silno zaťažuje. Pri praní aj odstreďovaní musia ložiská bubna práčky pracovať aj napriek silnej gravitácii, čo v kombinácii s mokrým odevom vytvára vysokú záťaž. Tieto sily sú veľmi veľké a môžu spôsobiť ohrozenie ložísk práčky.

Základom je prevencia v podobe správneho používania práčky

Nie vždy je možné ložiská zachrániť, čo ale neznamená, že je práčka automaticky odsúdená na zánik. Kúpiť na internete nové ložisko do práčky je predsa jednoduché a oveľa efektívnejšie riešenie.

Nevyváženosť je ďalším najväčším zaťažením ložiska práčky. Ak je zariadenie pri praní často vystavené nerovnováhe, poškodenie ložísk na seba nenechá dlho čakať. Dbajte preto na správne naplnenie bubna a rozloženie bielizne tak, aby nebola nerovnováha dôvodom predčasného kolapsu práčky.

Aj preťaženie práčky vedie k poškodeniu ložísk. Bielizeň do práčky preto nikdy netlačte silou, tá musí v nej voľne ležať. Ak práčku upcháte, bielizeň nevyjde von čistá a ložisko bude preťažené. Znížte aj rýchlosť odstreďovania vždy, keď je to možné.

Ako vidíte, s trochou starostlivosti sa môžete predčasnému poškodeniu ložísk práčky vyhnúť. Stačí venovať pozornosť správnemu používaniu zariadenia, ktoré sa v kombinácii s úsporným bojlerom Tatramat postará nielen o čistú bielizeň, ale aj vaše telo.

Zdroj obrázka:NoonBuSin/Shutterstock.com

Prečítané: 724x
Späť hore