Skip to main content

Ako si vybrať dobrý ďalekohľad?

| Manworld.sk | Štýl

Keď si ako začínajúci amatérsky astronóm uvedomíte, že okrem čítania astronomickej literatúry a prezerania fotografií vesmíru na internete stále tomu niečo chýba, otázka nákupu ďalekohľadu je akútna. Ponuka na dnešnom trhu je naozaj veľká, no urobiť jedno správne rozhodnutie je už náročnejšie. Skúsime si preto povedať, čomu je v tejto veci nutné venovať pozornosť.

  1. Buďte opatrní a nekupujte ďalekohľad v supermarketoch

Tieto ďalekohľady sa často môžu používať len ako dekorácia interiéru vašej kancelárie alebo bytu.

Neverte reklame, ktorá hovorí, že ďalekohľad za niekoľko desať eur vám poskytne tie najlepšie podmienky a očakávaný výkon. Takýto ďalekohľad môže poskytnúť maximálne veľké zväčšenie, ale kvalita obrazu bude nedostatočná.

Maximálne možné zväčšenie teleskopu je spravidla 1,5-2 D. Kde D je priemer šošovky v milimetroch. Takže napríklad ďalekohľad s priemerom objektívu 70 mm má maximálne užitočné zväčšenie 105x a s dobrými atmosférickými podmienkami, môže byť zväčšenie zvýšené až na 140x.

TIP! Vyberte si ďalekohľad, o ktorom máte dokonalý prehľad. Zrealizovať tento nákup zvládnete aj z pohodlia domova. Všetky dostupné informácie a parametre, ktoré zaručujú najlepšiu kvalitu zariadenia sú vám tu plne k dispozícii.

  1. Venujte pozornosť hmotnostným a rozmerovým charakteristikám ďalekohľadov

Ide o optické zariadenie, ktoré má svoje špeciálne súčiastky, a aj keď sa výrobcovia snažia optimalizovať všetky parametre k maximálnej spokojnosti zákazníka a pohodlnému využitiu ďalekohľadu alebo univerzálnej fotopasce, občas môže ísť o zariadenie, o ktorom budete vo svojom vaku alebo na krku vedieť.

Ako sme už ale spomínali, použitie kvalitných a odľahčených materiálov moderných ďalekohľadov sa snaží tieto veci eliminovať na minimum.

  1. Vychádzajte z vašich potrieb

Ani ten najuniverzálnejší ďalekohľad vám neposlúži na všetky vaše potreby rovnako. Vždy je dobré si vybrať podľa konkrétneho účelu, na ktorý ho budete pravidelne využívať. Niekomu stačí malý model, pretože si chce užiť krásu prírody na výlete spojenom s ubytovaním v peknom hoteli na Liptove.

Väčšie teleskopy sú naopak ideálne na pozorovanie planét a mesiaca, iné na galaxie a hmloviny a ďalšie zas na získanie vynikajúcich fotografií. Výber vášho prvého ďalekohľadu by teda mal vyhádzať z vašich potrieb.

Pri voľbe vhodného modelu sledujte aj recenzie a testy, ktoré vám poskytnú lepšiu predstavu a uľahčia nákup.

Prečítané: 3871x
Späť hore