Skip to main content

Nemáte silu a chuť? Možno vám klesajú hladiny testosterónu, ktoré treba doplniť

| Manworld.sk | Výživa

Cítite sa bez energie, bez motivácie a s poklesom fyzickej výkonnosti? Môže to byť spôsobené nízkou hladinou testosterónu. Testosterón je kľúčový hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v mnohých telesných funkciách, najmä u mužov, ale aj u žien. Takže, ak trpíte spomínanými stavmi, možno je na čase sa zamyslieť nad aktuálnou hladinou testosterónu vo vašom tele. 

V tomto článku sa pozrieme na to, čo testosterón je, prečo jeho hladiny v tele klesajú, a ponúkneme vám zároveň jednoduché tipy na ich zvýšenie.

Čo je testosterón?

Testosterón je steroidný hormón patriaci do skupiny androgénov, produkovaný hlavne v semenníkoch u mužov a v menšom množstve vo vaječníkoch u žien a nadobličkách oboch pohlaví. Je nevyhnutný pre vývoj mužských pohlavných znakov a funkcií, pričom k jeho ďalším hlavným úlohám patrí:

·      Reguláciu libida (pohlavného pudu)

·      Zvyšovanie svalovej hmoty a sily

·      Produkciu červených krviniek

·      Udržiavanie hustoty kostí

·      Reguláciu nálady a kognitívnych funkcií

Prečo jeho hladiny v tele klesajú?

Existuje viacero dôvodov, prečo hladiny testosterónu v našom tele začínajú klesať:

·      Prirodzené klesanie hladiny hormónu v tele je zapríčinené vekom človeka. U mužov začína klesať okolo 30. roku života a každoročne klesá približne o 1-2 %.

·      Niektoré zdravotné problémy ako obezita, diabetes, metabolický syndróm, hypogonadizmus (nedostatočná funkcia semenníkov) môžu ovplyvniť produkciu testosterónu.

·      Sedavý spôsob života, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, stres a nedostatok spánku môžu negatívne ovplyvniť hladinu testosterónu.

·      Niektoré lieky, vrátane opiátov a steroidov, môžu znižovať hladinu testosterónu.

Jednoduché tipy, ako si hladiny testosterónu zvýšiť

Dobrou správou je, že aj keď sa hladiny testosterónu v našom tele postupne znižujú, je ich možné rôznymi spôsobmi doplniť. Využiť na tento účel môžete niekoľko účinných metód.

Maca peruánska

Pravá Maca peruánska (Lepidium meyenii) je rastlina pochádzajúca z peruánskych Ánd, známa svojimi adaptogénnymi vlastnosťami. Obsahuje látky, ktoré môžu napomáhať k zvýšeniu energie, vytrvalosti aj libida. Viaceré štúdie dokonca zistili, že pravidelnou konzumáciou tejto rastliny sa môže zlepšiť aj kvalita vašich spermií a zvýšiť hladiny testosterónu.

Väčšinou sa však používa vo dorme výživových doplnkov, ktorých výber a užívanie je nutné konzultovať s vaším lekárom. Treba si zároveň uvedomiť, že to nie je náhrada liečby a každý organizmus môže na látku reagovať inak.

Kotvičník zemný

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) je ďalšia populárna rastlina využívaná nielen na zvýšenie hladiny testosterónu v tele. Kvalitný Kotvičník obsahuje steroidné saponíny, ktoré môžu prispievať k podpore produkcie testosterónu. Výskumy tiež naznačujú, že táto rastlina a jej látky môžu prispievať k zlepšeniu libida a sexuálnych funkcií, ako aj zvýšiť fyzickú výkonnosť.

Konkrétne druhy potravín

V regulácii hladín testosterónu môže zohrávať dôležitú úlohu aj strava.

·      Vajíčka sú bohaté na bielkoviny, vitamín D a cholesterol, ktorý je prekurzorom testosterónu.

·      Tuniak je bohatý na vitamín D, ktorý môže zvýšiť hladinu testosterónu.

·      Extra panenský olivový olej podporuje zdravie srdca a môže pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu.

·      Špenát obsahuje horčík, ktorý hrá dôležitú úlohu v metabolizme testosterónu.

Fyzická aktivita a tréning

Aj fyzická aktivita, najmä silový tréning, môže mať výrazný vplyv na zvýšenie hladiny testosterónu. Tréning s vysokou intenzitou, ako je vzpieranie a intervalový tréning, môže zvýšiť produkciu testosterónu. Dôležité je tiež pravidelne cvičiť a udržiavať aktívny životný štýl, aby sa podporila celková hormonálna rovnováha tela.

Nízka hladina testosterónu môže mať významný vplyv na kvalitu života. Našťastie existujú prirodzené spôsoby, ako podporiť produkciu tohto hormónu a zlepšiť tak svoje zdravie a pohodu. Ak preto máte podozrenie na nízke hladiny testosterónu, čo sa prejavuje nechuťou do sexu, ale aj malou silou, skúste sa zamerať na to, v akom stave sú vaše hladiny testosterónu.

Zdroj obrázka: irantzuarb/Adobestock.com

Prečítané: 89x
Späť hore