Skip to main content

Pleseň: Nezvaný hosť, ktorý vám namiesto kvetov prinesie spóry

| Manworld.sk | Téma

Predstavte si, že sa jedného rána zobudíte a váš dom dýcha ťažšie než vy po prekonanej chrípke. Steny majú tmavšie škvrny, vzduch je vlhký a v kútoch sa usádza niečo, čo vyzerá ako pozostatok z biologického experimentu. Presne to je pleseň. Nezvaný hosť, ktorý neprináša kvety, ale spóry.

Tento organizmus je ako tieňový nájomník – než si ho všimnete, už si vymaľoval steny podľa svojho gusta. A čo je horšie, nevystavuje len estetickú vizitku zanedbanej domácnosti. Jeho drobné čiastočky, neviditeľné voľným okom, dokážu preniknúť do pľúc, usadiť sa na koži a spustiť zdravotné problémy, o ktorých by ste radšej nevedeli.

Keď steny nie sú jediná obeť

Nie je pleseň ako pleseň. Kým niektoré druhy len nenápadne menia farbu omietky, iné dokážu produkovať toxíny, ktoré sa dostávajú do tela dýchaním. Podľa štúdie publikovanej v Journal of Environmental Health môže vystavenie plesni spôsobiť chronickú nádchu, astmu a dokonca oslabiť imunitný systém. A to sme ešte nespomenuli jej estetické “útoky” – ako napríklad škaredá pleseň na nechtoch, ktorá mení elegantnú manikúru na biologickú katastrofu.

Dermatológovia tiež varujú, že niektoré druhy plesní môžu podporovať začervenanie, svrbenie a podráždenie, čím zhoršujú už existujúce problémy s pleťou.

Prežije všetko, okrem správnej obrany

Pleseň je majstrom prežitia. Rovnako ako postava v horore, ktorá sa vždy objaví znova, aj ona sa vracia – aj po zdanlivom odstránení. Miluje teplo, vlhko a zlé vetranie. Jej obľúbenými miestami sú kúpeľne, pivnice a rohy za skriňou, kde sa skrýva ako špión v prestrojení.

Ale dá sa jej postaviť. Ako?

            1.         Vetranie – Čerstvý vzduch je pre pleseň ako denné svetlo pre upíra. Pravidelná cirkulácia vzduchu minimalizuje vlhkosť a znemožňuje jej šírenie.

            2.         Zníženie vlhkosti – Odvlhčovače vzduchu dokážu zázraky. Ak sa vám zdá investícia do prístroja priveľká, stará dobrá soľ v miske môže absorbovať prebytočnú vlhkosť.

            3.         Správne čistenie – Biely ocot, peroxid vodíka alebo špeciálne prípravky na plesne vedia zasadiť spóram smrteľnú ranu. Len nezabudnite nosiť rukavice – zdravie na prvom mieste.

            4.         Prevencia na stenách – Protiplesňové nátery a silikónové tmely pomáhajú v kúpeľniach a kuchyniach, kde je vlhkosť vyššia než v tropickom pralese.

Hoci vie pleseň vytvoriť abstraktné vzory hodné avantgardnej galérie, v našich domovoch a na našich telách nemá miesto. Či už bojujete proti nej vo forme spomínanej plesne na nechtoch, alebo sa snažíte zmierniť jej účinky na pokožku s rosaceou účinnou liečbou, jedno je isté – je to protivník, ktorý si zaslúži seriózne zbrane.

Pretože boj s plesňou nie je len o estetike. Je to boj o zdravie, pohodu a čistý vzduch v priestore, kde trávime väčšinu svojho života.

Zdroj obrázka: hryshchyshen/freepik.com

Prečítané: 37x
Späť hore